קרקע להשקעה בישראל או בחו”ל  – איפה עדיף לכם להשקיע?

קרקע להשקעה בישראל או בחו”ל – איפה עדיף לכם להשקיע?

השקעה בנדל”ן היא בדרך כלל ההשקעה הגדולה ביותר בחייהם של רבים. מדובר לרוב בסכומי כסף גדולים ובהחלטה חשובה שצפויה להשפיע על עתידם. מעבר לעובדה שמדובר בהחלטה מפחידה ומלחיצה, ישנם כיום אפיקי השקעה רבים גם בתחום הנדל”ן, ועודף האפשרויות יכול לבלבל משקיעים רבים ולהלחיץ אפילו עוד יותר.

בין האפשרויות הרבות אפשר למנות השקעה בנדל”ן למגורים או נדל”ן מסחרי, ואפשר למצוא גם אפיקי השקעה בנדל”ן בחו”ל.

אשת הנדל”ן הדר ברוקנשטיין ממליצה למשקיעים הפרטיים, אלה שלא נהנים משורת יועצים, אנליסטים, אנשי נדל”ן וכיוצא בזה, להשקיע בנדל”ן למגורים בישראל. הסיבה לכך נובעת מאיסוף של נתונים שונים, שמצביעים על כך שהביקוש לדירות מגורים לא צפוי לרדת בעתיד הנראה לעין, וככל הנראה אפילו לגדול. במקביל, ההיצע לא צפוי לגדול בהרבה מהביקוש, בגלל הגודל של המדינה.

כשבוחנים את עתיד הביקוש לדיור, יש לבחון את התחזיות הדמוגרפיות. נתון אחד בתחום זה, שיעור הילודה, מלמד כי בישראל נולדים הרבה יותר תינוקות באופן יחסי מאשר במדינות שונות בעולם המערבי. משמעות הדבר היא שהאוכלוסיה ממשיכה לגדול בקצב גבוה יותר מאשר מדינות מערביות אחרות.

במקביל, שטח המדינה נחשב למצומצם יחסית עבור כמות התושבים (הקיימים כיום ואלה שיחיו כאן בעתיד), והוא לא צפוי לגדול. משמעות הדבר היא שלמרות גידול האוכלוסיה המהיר, והעלייה בביקושים לדירות, היצע השטח לא צפוי להשתנות.

השקעה פשוטה, נוחה ורווחית יותר

בנוסף לנתונים האלה, גם שיעור הגירושים העולה משפיע על הביקוש לדיור. הרי כאשר זוג מתגרש, הם זקוקים לשתי יחידות דיור, במקום יחידת הדיור בה הן גרו יחד עד הפרידה.

מהנתונים האלה ניתן ללמוד שהביקוש לדיור נמצא בעליה מתמדת, ובניגוד למדינות המערב, הוא נמצא בעלייה מהירה יחסית. בנוסף, בניגוד למדינות המערב, אין במדינת ישראל עתודות קרקע רבות, והצפיפות יחסית גבוהה.

גורם נוסף שתורם להחלטה להשקיע דווקא בישראל מגיע מההיכרות של המוסדות והרגולטור, והקרבה לנכס. גם משקיע שלא עוסק בנדל”ן ולא מעורה בנושא, יוכל להבין פחות או יותר לאן הרוח נושבת מקריאה של עיתונים ומידע נוסף ברשת. זאת, לעומת חוסר ההיכרות עם שינויים בנדל”ן במדינות זרות.

גם חוסר ההיכרות עם הרגולציה במדינות זרות יכול להקשות על השקעה בחו”ל. האם יש חוקי בניה מגבילים באותה מדינה? האם יש הגבלה על מחירי השכירות שאפשר לקבל על דירה? האם הרשויות מתכננות לפתח אזור מסוים, או שאולי דווקא לבנות שם כביש מרעיש או מפעל מזהם?

אין ספק שיש צורך להפעיל שכל ישר והיגיון גם בהשקעה בנדל”ן בישראל. העובדה שהביקושים צפויים להמשיך לעלות וההיצע מוגבל, לא מחייבת שמחירה של כל דירה יעלה כל הזמן. ישנם שינויים באזורי הביקוש ושינויים בתכניות הפיתוח שעשויים להשפיע על ההיצע והביקוש המקומי.

עם זאת, עבור המשקיע הפרטי, שלא מחזיק ברשותו סוללת יועצים ומומחים, ההשקעה בנדל”ן בישראל יכול להיות פשוט יותר, נוח יותר ורווחי יותר מאשר השקעה בנדל”ן במדינות זרות.

כתיבת תגובה

סגירת תפריט